Čtenářské reakce

Sylva Lauerová: Michael2007

Čtenářské reakce na knihu MICHAEL2007.

Sylvi, hezký večer z Brna. Dnes jsem si přečetla Michaela potřetí. Je to pro mne vážné téma.

Michael je pro mne knížka, která je mému srdci a duši velice blízká. Je to filosofie duše.Tvůj manuál pro opeřence cítím velice podobně. Nejenže cítím, ale i žiju. Žiju ho tak téměř po celý svůj dlouhý život. Jen uvědomění si, proč tak žiju, bylo dáno až mým přemýšlením nad sebou sama. Postupným uvědomováním si věcí cestou tímto světem a v tomto čase. Učila jsem se sebe chápat a nějak se uchopit v té spoustě myšlenek a pocitů.

Rozumím, protože mám odžito a nažito. Moje emoce jsou velice podobné tvým. Jakoby tak trochu paralelní světy. Světy mužů, lásky na dřeň. Ano, podepisuju to, co říkáš ty a co říkám i já: nemohu žít bez lásky…

Tvé knize nemohu vytknout nic. Je souborem myšlenek a emocí až na dřeň. Je plná nejintimnějších pocitů, stavů mysli a těla. Dává mi pocit vnitřního souznění s tvými slovy, s tvými verši. Nemám k tomu, co více říct. Michaela musím vnímat subjektivně. Ono to ani jinak nejde, když je člověk až přespříliš vnímavý. To je vše, co mohu napsat k Michaelovi. Je dobře, že Michael je. Jen je srozumitelný lidem těm, kteří ví a tak je to dobře..

K té útlé knížce se budu vracet, to vím.

Jana Čehovská, vdaná, matka

Drahá Sylvo,

Vaše kniha Michael2007 ke mně doputovala v polovině listopadu a už na konci měsíce jsem ji měla přečtenou asi 5x. Na začátku byla zvědavost, přece jen, po předchozím románu Hračka jsem nečekala něco, co má "hodně společného s anděly a jejich prací tady na Zemi" :)

První část – manuál pro Velké opeřence – mě vskutku pobavila. Přišlo mi vtipné, jak je to psáno ve své podstatě "technicky"… jako z knížky o psychologii pro anděly :D Možná proto mě to tak baví :))) Ale musím říct – ano, takhle to prostě JE.

Druhá část – poezie – tak tady jsem svoji hlavu opravdu trošku potrápila, než jsem si došla k tomu kdo je kdo a kdo co vlastně říká… Lehká nápověda v podobě rozlišení na obyčejné a tučné písmo rozhodně není od věci, tipuju, že nejsem jediná, kdo musel knihu přečíst několikrát, než to pochápal :) Nicméně, na konci bylo upřímné nadšení.

Zcela subjektivně tedy :) Po delší době knížka, která mě vskutku nadchla. Poezie je jednoduchá formou, čtivá, ale obsahem neskutečná. Možná asi budou lidé, kteří Michaela budou muset na nějaký čas odložit a pak se k němu zase vrátit, než se jim tahle "andělská filozofie" rozleží v hlavě. Myslím ale, že mezi dvěma světy, které se paralelně prolínají mezi verši, si určitě každý najde "to svoje".
Přiznám se, že zcela jsem knihu pochopila až asi po šestém přečtení. V tom okamžiku se mi ale změnil pohled na spoustu věcí, a spoustu souvislostí a situací v mém životě chápu od té doby naprosto jinak. Zkrátka… před Michaelem a po Michaelovi :)

(žena, 24 let, svobodná; nepřeje si být jmenována)

Facebook Sylva Lauerová
Instagram Sylva Lauerová