Nacházíte se:

Hračka

Hračka

"Hračka je o sexu, pouze o sexu a zase jen o sexu... a pak ještě o lásce a posedlosti a manipulaci."

Hračka je románová prvotina, která vyšla v České republice na sklonku roku 2007. Její křest proběhl 27.11. v Gott Gallery Restaurantu v Praze a měla hned pět kmotrů – zpěvačku Ilonu Csákovou, frontmana kapely Kabát Pepu Vojtka, herce Romana Vojtka, Mirka Šimůnka a Zdeňka Podhůrského. Moderovala Eva Horzinková z Big Brother reality šou. Nikdo se netajil tím, že román je plný sexu, každý čekal, jak si knížka povede.

A Hračka se zázračně dobře prodávala. Knihkupci se divili, knižní velkoobchody nestačily objednávat. Román se dvakrát ocitl v žebříčku 10 nejprodávanějších knih a dlouhý čas se držel v top 20 u nejvýznamnějších prodejců knih. Palác Knih Luxor na Václavském náměstí v Praze a Knihy Dobrovský v Brně, ve Vaňkovce, pořádaly autogramiádu sotva 3 týdny po začátku prodeje.

Děj knihy se odehrává (kde jinde než) na Seychelských ostrovech, v luxusním letovisku, kam noha normálního smrtelníka téměř nevkročí a kam létají světové celebrity, aby si léčili svoje bolístky. Tam také pracuje česká terapeutka a během pobytu se setkává se svým osudovým mužem.

Fyzická posedlost, kult krásy mužského těla, sex, manipulace - to jsou slova, která tuto knihu definují.

Situace kolem Hračky a kolem reklamní kampaně, která ji provázela, byla značně turbulentní. Kniha byla označena ze velmi kontroverzní. Obsah plakátů, doprovázející vydání tohoto románu, byl pro některé instituce natolik nepřijatelný, že v Ostravě a Brně nepovolili jejich výlep s tím, že jsou příliš provokativní. Byly na nich totiž odhalené části lidských těl, ovšem nikoliv ty intimní! a třikrát slovo sex. Už to vypadalo, že vznikne skandál. Od reklamní společnosti zastupující město Brno přišel přípis, že výlep by poškodil dobré jméno samotného statutárního města. Nicméně o to větší pozornost kniha vzbudila.

Hračka se neohlíží na míru obecného vkusu, neptá se co je ještě úměrné a snesitelné, nesnaží se tvářit jako literatura světového formátu a nepodbízí se sofistikovaným čtenářům, aby uspokojila jejich náročné cíle. Jde si svou cestou a reakce české čtenářské veřejnosti to jen potvrzuje. Osciluje mezi naprostým nadšením a odmítavým odporem - je slyšet slova jako sex-bible, vzrušující, otevřené, konečně kniha, která má říz a styl, nekonvenční a hypnotizující, někdo nazývá knihu komerčně podbízivou, pro jiného je zajímavým literárním počinem, pro třetího kýčem, vyskytl se dokonce názor, že román je naprosto frigidní, hloupý a nudný, že je trapným spiskem, pro dalšího čtenáře byl vulgární, pornografický a zcela nepřijatelný. Na webových stránkách Hračky si čtenáři dokonce téměř vjeli do vlasů. Pokud by román byl zcela "normální", mohl by být hodnocen buď jako špatný a nebo dobrý, rozhodně by si však nevysloužil desítky jmen a přirovnání. Hračka rozhodně splnila svůj účel. Málokoho nechala lhostejným.

Třetí, upravené vydání románu Hračka

Třetí, upravené vydání románu Hračka je k dispozici ve všech větších knihkupectvích České republiky, např. v síti knihkupectví NeoLUXOR, Kanzelsberger, Knihy Dobrovský, PEMIC BOOKS, Kosmas a v internetových knihkupectvích od října 2017.

Video Hračka
Facebook Sylva Lauerová
Instagram Sylva Lauerová