Královny slz a ostružin

Sylva Lauerová (ed.): Královny slz a ostružin

"44 básnířek, 421 básní, 1 láska"

Jak se to stalo… :-)

Nápad vytvořit sborník ryze milostné ženské poezie přišel v polovině loňského roku. Popudem byl osobní rozhovor se zástupcem nejmenovaného silného knižního distributora, který se ke mně při křtu jedné z mých komerčních knih naklonil a pobaveně mi povídá: „…vy, s tím vaším Michaelem (básnická sb. Michael2007, pozn. nakladatelství), paní Lauerová, …vy na nás s poezií…, to jste mě ale pobavila, poezie se dnes přece téměř neprodává. Nikdo už nemá čas to číst.“

Co vy na to? Taky si myslíte, že nikdo nemá čas číst verše? Mnozí z nás přece víme, že tomu zdaleka tak není, na druhé straně bychom si měli přiznat, že poezie skutečně nepatří ke komerčně oblíbeným artiklům naší drahé soudobé společnosti. Ale nemyslím si, že by ji to nějak poškozovalo. Propůjčuje jí to jistý punc výjimečnosti, čistoty a nepodplatitelnosti. Je stále zde, nikým a ničím neovlivněná, svobodná, ryzí a nezkorumpovaná. A tak často o lásce. A to si přece zaslouží podporu.

Nápad se přerodil do jednoznačného rozhodnutí, kdy pak na sklonku loňského roku začal každodenní úmorný organizačně-poetický maraton. Žijeme přece v moderní době a nemáme čas ztrácet čas :-). Od definitivního rozhodnutí k vytištění prvního zlatistého tlustého mimina (tak říkáme našemu almanachu) uběhlo pouhých 6 měsíců. Troufám si říct, že jsme rekordmani. Tedy spíše rekordmanky :-)

Dnes je almanach na světě a já jen doufám, že se vám všem bude líbit. Hlavně, prosím, nečekejte honosné dílo plné grafických listů, 30-ti stránkového úvodu a dalekosáhlých rozborů vysvětlujících první, druhé a šestnácté plány, skryté v poezii jednotlivých básnířek. Ani vás nebudeme ničit dalekosáhlými medailony, líčícími životní peripetie autorek a jejich dědečků, strýčků a babiček. Nezahltíme vás seznamem ocenění za jejich práci. Protože jde především o poezii, že? A té je v almanachu víc než dost! Pod mottem

44 básnířek 421 básní 1 láska

na vás čeká tolik něhy, radosti i smutku, že to žádný z okolních parků neunese, až si toto tlusté, ale lehounké poetické miminko vezmete s sebou na rande. A až jej budete držet v rukou, všimněte si, jak nádherně hřeje. Je totiž plné lásky. Lásky a touhy žen od osmnácti až do sedmdesáti let. A také lásky nás všech, kteří jsme se na jeho „porodu“ podíleli.

A na závěr jsem pro vás připravila dvě drobná překvapení. Stránky celého almanachu jsou u hřbetu perforovány. Dobře si pamatuji na některé šílence :-), kteří si svou nejoblíbenější báseň vyrvali z knihy, aby ji mohli nosit stále u sebe. Přitom… jistě měli výčitky svědomí. S naším almanachem je už mít nebudou. Rvěte proto po libosti, my jsme na to připraveni.

A to druhé drobné překvapení vám prozrazovat nebudu. Najdete jej na straně 553! :-) Tak hodně úspěchů, hodně odvahy, hodně lásky a moře poezie!

Vaše Sylva Lauerová


Básnický almanach Královny slz a ostružin je k dispozici na pultech všech větších knihkupectví v ČR. Žádejte jej u svých knihkupců, např. v síti knihkupectví NeoLUXOR, Kanzelsberger a v internetových knihkupectvích, např. http://www.knihcentrum.cz/.
Objednat si jej můžete také na dobírku na webu nakladatelství: www.vanaspen.com

Facebook Sylva Lauerová
Instagram Sylva Lauerová