„Ó, ústa tvá tak líbat...“

Polibek – náš přítel, rádce i zrádce, polibek, kterým vyjadřujeme lásku, přátelství či úctu. Polibek na ústa, tvář, čelo, hřbet ruky a třeba i nárt nohy (pro případ, že byste bývali byli římským císařem). Polibek, který rozechvívá, po kterém toužíme, polibek – slovo, které naše kultura tak dobře zná.

Víme však, jak vznikl? Co vyjadřuje? Víme, kdo se kdy a s kým poprvé políbil? Nahlédněme spolu krátce do historie polibku: o líbání coby pozůstatku vrozeného sacího reflexu hovoří slavný Sigmund Freud, sexuologové často nahlížejí na polibek jako na instinktivní pomůcku při výběru vhodného partnera – že by moderní forma pravěkého očichávání? Někteří zoologové si tvrdošíjně stojí za svým a tvrdí, že líbání je nástupcem živočišného zvyku, kdy samice dotykem „ústy“ předávaly předžvýkanou stravu svým mláďatům. Pokud ve zvířecí říši ještě na chvíli zůstaneme, zjistíme, že olizování, tření a různé formy doteků čenichy, zobáky, kusadly či tykadly jsou podstatnou součástí komunikace zvířat.

Jednu z prvních zmínek o polibku můžeme najít ve staroindických Védách, romantický dotek úst jako předmět poetického zájmu znala i sumerská kultura a také básníci starověkého Egypta toužili pít život ze rtů své milované.

V naší zemi uprostřed Evropy se líbáme rádi, často a kdekoliv. Někdy je dokonce líbání povinné. A tak v touze po záchraně vlastního života (abychom potupně neuschli) hledáme 1. května rozkvetlou třešeň a někoho, koho bychom políbili na rty. Takže pokud čtete mé dnešní slovo závěrem, rozhodně jste první máj a polibek pod rozkvetlým stromem přežili a můžete se vesele těšit na další doporučené líbání v Mezinárodní den polibku – 6. července.

Mnozí z nás si oficiální líbání nastřádali už 14. února na Valentýna, dnes populární Svátek zamilovaných, a ti, kdo žádný z předchozích „líbacích svátků“ neuznávají, se mohou políbit v soukromí třeba pod jmelím na Vánoce nebo se na Silvestra vydat do italských Benátek, aby se zapojili do soutěže o nejpočetnější polibek milostných dvojic na světě.

A tak se líbejme, ať už je leden, červen, či listopad, a buďme šťastni, že si svou lásku a náklonnost můžeme vyjadřovat svobodně a bez obav, že bychom za polibek byli odsouzeni třeba k trestu smrti.

Vaše Sylva

  • Sylva Lauerová
Facebook Sylva Lauerová
Instagram Sylva Lauerová